Cykl lekcji bibliotecznych w filii w Gawronach

Biblioteka w Gawronach prowadzi lekcje biblioteczne dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach. Program zajęć dostosowany jest do poziomu użytkowników.

Pierwsze zajęcia odbyły się w dniu 28 lutego z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego oraz uczniami klasy 0 ?A?. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dowiedziały się jak powstaje książka zanim trafi do biblioteki, jakie rodzaje książek mamy w bibliotece, oraz jak stać się jej czytelnikiem. Spotkanie w bibliotece nie mogło obyć się bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajkę pt.:?Franklin i nowy przyjaciel?, z której dowiedziały się, co to jest przyjaźń i jak powinien się zachowywać prawdziwy przyjaciel. Dzieci wykonały z papierowych talerzyków żółwie, którymi udekorowaliśmy półki biblioteczne.

W dniu 31 marca odbyły się kolejne zajęcia  z uczniami klasy III. Tematem spotkania była budowa książki.  Podczas prezentacji dzieci oglądały różne rodzaje książek i na ich przykładzie wskazywały elementy jej budowy  takie jak: obwoluta, okładka, wklejka, karta tytułowa, grzbiet, kapitałka, trzon książki, spis treści. Ewaluacją  zajęć było rozwiązanie krzyżówki, w którym uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli. Okazało się, że uczestnicy bardzo dobrze zapamiętali przekazane wiadomości. Na koniec zajęć uczniowie wykonali zakładkę do książki zawierającą informację o godzinach otwarcia biblioteki.

W dniu 4 kwietnia przeprowadzono lekcję biblioteczną dla  uczniów  klasy V.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów z budową i rodzajami  słowników i encyklopedii oraz uświadomienie im szerokich możliwości zdobywania informacji w ten sposób, a także nauczenie sprawnego posługiwania się nimi. Uczniowie w grupach kształcili umiejętności korzystania z następujących słowników: języka polskiego, wyrazów obcych, polsko- angielskich, polsko- niemieckich oraz encyklopedii poprzez wyszukiwanie różnych haseł.