NARODOWE CZYTANIE w bibliotece

Kolejny raz Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Jej głównym celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. W tym roku wspólną lekturą była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

W piątek, 4 września uczniowie klasy VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie przybyli do biblioteki by wspólnie wysłuchać o losach Balladyny, bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego. W czytaniu fragmentów utworu udział wzięli, Zastępca Wójta gminy Sławno Beata Szlęzak, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Mariusz Śmigiel, nauczycielka Dorota Mochola i kierownik GBP Zuzanna Broszczyk oraz uczniowie.

Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie Covid-19, tegoroczne czytanie było realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.