Tydzień Bibliotek w Sławnie

W dniach 8-15 maja obchodzony był "Tydzień Bibliotek"  po hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA,  nawiązujące do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie jest  ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych lekcje biblioteczne, spotkanie autorskie i warsztaty malarskie.

9 maja do biblioteki przybyli uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami  ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie. Dzieci dowiedziały się m.in. jak funkcjonuje biblioteka, jakie posiada książki. Następnie pociąg biblioteczny objechał wszystkie stacje-działy księgozbioru. Po zapoznaniu się ze zbiorami biblioteki odbyło się spotkanie z Józefą Nitą, poetką Opoczyńskiego Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką?. Pani Józefa przedstawiła dzieciom swoją twórczość literacką oraz czytała bajki w tym ostatnio wydaną pt. ?Wesołe podwórko?. Uczestnicy zajęć mieli okazję zadać pytania poetce oraz poznać metody pracy nad tworzeniem wierszy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka".

10 maja odbyło się kolejne spotkanie, tym razem bibliotekę odwiedzili uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie. Na początku omówiono rodzaje bibliotek, podział literatury w bibliotekach, sposób korzystania z księgozbioru. Następnie uczniowie zwiedzili bibliotekę, ponieważ większość z nich była tu po raz pierwszy. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty malarskie, które poprowadziła Ewa Lenart pochodzącą  z Psar. Pani Ewa maluje farbami olejnymi i akwarelami oraz zajmuje się zielarstwem. Prowadząca zajęcia przekazała dzieciom cenne uwagi m.in. na temat różnicy w kolorach. Ponadto zwróciła uwagę na postrzeganie barw - inaczej postrzegamy barwy w słońcu, inaczej w dzień pochmurny, a jeszcze inaczej przy sztucznym świetle.  Zaproponowała uczestnikom obserwacje kolorów w przyrodzie o różnych porach dnia np. o wczesnym  poranku i o zachodzie słońca oraz pokazała dzieciom, jak łączyć kolory, aby uzyskać jeszcze inne odcienie. Następnie wykonała z dziećmi ćwiczenia, mające na celu rozbudzenie zmysłów i natchnienie do tworzenia. Zainspirowani w ten sposób uczestnicy malowali swoje miniaturowe arcydzieła  pod czujnym okiem artystki. Wszystkie prace, które powstały podczas zajęć zostały wyeksponowane na wystawie, można je oglądać w bibliotece. Warsztaty były dla wszystkich uczestników wspaniałym, niezwykłym przeżyciem.