Tydzień Bibliotek z Biblioteką w Sławnie

W tegorocznej, XX edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek, odbywającej się pod hasłem ?Moja, Twoja, Nasza ? Biblioteka? uczestniczyła także Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie.

Majowa akcja promocji czytelnictwa podkreśla nie tylko edukacyjną rolę biblioteki, ale przede wszystkim uświadamia czytelnikom, że biblioteka to przyjazne miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie ? niezależnie od wieku, zainteresowań i potrzeb.

W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek placówka gościła przedszkolaków z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie, którzy przybyli wraz ze swymi nauczycielkami: Joanną Zwolińską i Darią Krawczyk. Dzieci zwiedziły bibliotekę i poznały cały księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Z dużym zainteresowaniem przeglądały książki oraz rozpoznawały ich tytuły po barwnych ilustracjach. Był też czas, aby pobawić się w kąciku zabaw. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Kolejno dzieci wysłuchały bajki ,,Pinokio?? oraz ,,Legendy o Królu Popielu?. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci wykonały zakładki do swojej książki.

W kolejnych dniach bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie wraz z wychowawczyniami Katarzyną Mendrecką, Pelagią Stępień oraz Krystyną Bugaj. W ramach wydarzeń promujących czytelnictwo dzieci zostały zapoznane z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej. Następnie wyruszyły ?pociągiem? w magiczną podróż w celu odkrycia wszystkich tajemnic, jakie skrywają biblioteczne zakamarki.

Miłą niespodzianką dla zwiedzających bibliotekę było niezwykłe spotkanie z bajką przestawione w formie teatrzyku obrazkowego kamishibai, który zaprezentowały zastępca wójta Gminy Sławno, Beata Szlęzak i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Zuzanna Broszczyk. Teatrzyk kamishibai wzbudził duże zainteresowanie dzieci oraz nauczycieli. Jest to doskonała forma zabawy i nauki, gdyż dzieci mogą tworzyć własne ilustracje do bajek i opowiadać o nich, prezentując je jednocześnie w teatrzyku.

Na zakończenie spotkań dzieci otrzymały małe upominki w postaci przyborów szkolnych.